(Psyllium) V současnosti nejpopulárnější vláknina. Účinné látky jitrocele mají mimořádně dobré účinky na funkci jater. Užívání vlákniny psyllium je účinnou pomocí při průjmech, pálení žaludku, proti kašli, dále díky účinku na čištění krve zvyšuje celkový pocit pohody.
Jemně sušená a mletá vláknina, bohatá na flavonoidy, polyfenoly, enzymy, minerální látky a vitamíny. Má příznivý účinek na žaludek a produkci žluče, rovněž na střevní trakt (peristaltika, očista střev, detoxikace) a na rovnováhu střevní mikroflóry.
(Linum usitatissimum) Hlavní účinné látky lnu setého zmírňují příznaky onemocnění střev, žaludku a cukrovky. Lněné semínko (Lini semen) se zalije vlažnou vodou, čímž se vytvoří lněný sliz, který je účinný při problémech se střevy a žaludkem. Po vylisování lněného oleje zůstane zbytková hmota, která má vynikající účinky proti zánětům.
Inulin je komplexní sacharid, který se nachází v řadě rostlin. Nestravitelná, ve vodě rozpustná vláknina. Má prebiotické vlastnosti a příznivý vliv na střevní mikroflóru.
(Citrus sinensis) Pomeranč obsahuje flavonoidy, vitamíny a antioxidanty. Vzhledem k řadě jeho účinných látek má protizánětlivé, antibiotické.
Pomerančová vláknina má příznivý vliv na trávení, účinně čistí střeva a přispívá k udržení rovnováhy střevní mikroflóry.
(Foeniculum vulgare) Fenykl je koření a léčivá rostlina zároveň. V lékařství se jeho účinky využívají proti kašli, křečím, nadýmání a pro zlepšení chuti do jídla. Může být nápomocný také při léčbě některých gynekologických problémů.
(Aloe Vera) Biogenní stimulátory nacházející se v aloe vera zvyšují odolnost organismu a schopnost regenerace. Důležitou roli sehrává aloe při léčbě žaludečních vředů a vředů dvanácterníku (ulcus ventriculi et duodeni), dále při zánětu tlustého střeva (colitis). Zvyšuje chuť k jídlu a celkový pocit pohody.
Pravidelné užívání kombuchy má dlouhou řadu příznivých účinků. Mezi jiným pomáhá při udržování vitality organismu, alkalizuje tělo, detoxikuje játra, urychluje látkovou proměnu, zlepšuje trávení, pomáhá při obnově pojivových tkání, snižuje bolestivost hlavy, podporuje trávení, ulehčuje při zácpě. Podle Americké společnosti proti rakovině hraje kombucha účinnou roli v prevenci řady onemocnění, včetně plešatosti, nespavosti, trávicích potíží, onemocnění kloubů, chronické únavy, sklerózy multiplex.
(Curcuma longa) Tato rostlina má tisíciletou historii v tradiční indické medicíně. Používá se jako stimulant trávení, proti různým horečnatým onemocněním, infekcím, onemocnění kloubů a jater. Kurkuma byla známá už i ve staré čínské medicíně. Číňané ji používali na zlepšení krevního oběhu, zabraňuje totiž vzniku krevních sraženin, čímž snižuje možnost vzniku trombózy. Používá se dále na zmírnění krvácení a při menstruačních obtížích.
Leskokorku lesklou (Ganoderma lucidum) znají a používají v Číně už více než 2000 let. Odjakživa ji provází velký respekt a úcta. Využívá se ve formě kúry na zlepšení zdravotního stavu a posílení imunitního systému.
(Citrus paradisi) Jedinečné složení výtažku z jader grepu má silné protihnilobné účinky. Několik výzkumných týmů nezávisle na sobě zkoumalo tyto účinky grepových jader na bakteriích, houbách, virech a parazitech. Příznivý účinek grepových jader na organismus prokázala řada laboratorních testů. Je vynikajícím pomocníkem při léčbě mnoha žaludečních onemocnění.
(Glycyrrhiza glabra) Doporučuje se na léčbu onemocnění močového měchýře, chorob ledvin a žaludečních vředů, a to kvůli jeho účinkům, jako jsou: rozpouštění hlenů, stimulace trávení, čištění krve, diuretické a protizánětlivé účinky. Účinná pomoc při vředech, artritidě, virové infekci herpes, zánětu a cirhóze jater, ale stejně tak vyniká při zmírňování příznaků některých onemocnění dýchacích cest.
(Carica papaya) Konzumace papáje může přinést úlevu pro plný žaludek, protože listy, šťáva i ovoce obsahují enzymy, které pomáhají při procesu trávení. Účinně ho lze použít také na léčbu žaludečních vředů.
(Pimpinella anisum) Léčivá rostlina, která podporuje trávení, pomáhá při odkašlávání, má vynikající účinek proti nadýmání a snižuje plynatost. Má cílené účinky při některých gynekologických onemocněních a onemocněních mužských pohlavních orgánů.
Řasa Spirulina ve velkém množství obsahuje živiny potřebné pro lidský organismus. Má významný obsah beta-karotenu, vitamínu B, vitamínu E a kyseliny listové. Ve velkém množství se v ní nachází draslík, vápník, hořčík, selen, zinek a železo. Obsahuje také omega 3-mastné kyseliny, které pomáhají v prevenci arteriosklerózy a kardiovaskulárních onemocnění. Spirulina má příznivé účinky na fungování jater, zlepšuje přívod kyslíku do buněk, dále má antioxidační účinky a posiluje imunitu.
Jablkový pektin je ve vodě rozpustná vláknina. Smícháním s vodou se stává gelovitým. Jablkový pektin má příznivé účinky na trávení, účinně čistí střeva a přispívá k uchování rovnováhy střevní mikroflóry. Účinně snižuje cholesterol v krvi. Na základě výzkumů se zjistilo, že jablkový pektin má příznivý vliv na žaludeční vředy a zánět tlustého střeva. Jablkový pektin je účinná pomoc také při odstranění toxinů a těžkých kovů z organismu.
(Stevia rebaudiana) Sladidlo na přírodní bázi. Známý je i její prospěšný účinek na metabolismus rostlinného cukru a jater, dále má protizánětlivé účinky a napomáhá také při trávení. Má vysoký obsah vitamínu C a A, z minerálních látek je významný jeho obsah zinku, železa a hořčíku. Stévie je vhodná i pro diabetiky.
(Cucurbitae semen) Díky obsahu kukurbitinu s antihelmintickým efektem se bez kompromisů pustí do boje proti parazitům ve střevech, je obzvlášť účinný proti tasemnici. Olej nacházející se v dýňovém jadérku patří mezi nejcennější rostlinné tuky. Má zásadní vliv na přepravní procesy, enzymatické reakce a fungování buněčných imunitních reakcí v organismu.
(Allium sativum) Česnek je bohatý na vitamíny B a C a na minerální látky (brom, kobalt, jód, hořčík, křemík a zinek). Konzumace česneku zvyšuje účinnost imunitního systému. Mimořádnou vlastností česneku je, že stabilizuje krevní tlak, čímž snižuje riziko srdcových onemocnění. Úspěšně se používá také proti střevním parazitům.
(Hyssopus officinalis) Bylinkáři doporučují yzop lékařský na léčbu nachlazení, proti kašli, bronchitidě, nadýmání, na léčení trávicích problémů, proti potížím při menstruaci a na léčbu epileptických záchvatů. Posiluje žaludek a snižuje pocení. Yzop byl známou léčivou rostlinou už v pravěku, podle Knihy bylinek „léčí těžké dýchání a zabíjí červy v žaludku“.
(Foeniculum vulgare) Fenykl je koření a léčivá rostlina zároveň. V lékařství se jeho účinky využívají proti kašli, křečím, nadýmání, zlepšuje chuť k jídlu. Může být nápomocný také při léčení některých gynekologických potíží.
(Thymus vulgaris) Už téměř 4000 let používaná bylina a koření. Jeho účinné látky využívané v medicíně jsou zejména esenciální oleje, stejně jako třísloviny a flavonoidy. Tymián se používá na dezinfekci vnějších ran, vnitřně na trávicí problémy, bolesti hrdla, zánět hrtanu, kašel a na uklidnění nervového systému.
(Inula helenium) Tato léčivá rostlina je mezi bylinkáři populární pro svou univerzálnost. Využívá se při ztrátě chuti k jídlu, při onemocnění ledvin, žlučníku, při střevních parazitech, astmatu a vysokém krevním tlaku. Jeho esenciální oleje jsou základní složkou močo- a žlučopudných přípravků. Ničí bakterie, které produkují hnis, proto se používá také na dezinfekci močových cest. Působí proti potížím při menstruaci.
(Salvia officinalis) Šalvěj obsahuje v léčitelství dobře využitelné esenciální oleje, třísloviny, diterpenoidy a flavonoidy. Vzhledem k řadě jejích účinných látek ji lze využívat při široké škále onemocnění. Šalvěj má vynikající využití při zánětech a nadměrném pocení. Extrakt ze šalvěje se používá jako kloktadlo při zánětu dásní, ústní dutiny a zánětu sliznice ústní dutiny. Šalvěj je jednou z nejlepších bylin při léčbě onemocnění dýchacích cest. Vnitřní použití se doporučuje při nadýmání a trávicích problémech.
(Helichrysum Arenarium) Léčivá rostlina, rozšířená na euroasijském kontinentu, má antimikrobiální, fungicidní a antihelmintické (proti parazitům) účinky a už tisíce let se používá na ochranu jater, podporu činnosti žlučníku a na snížení hladiny cholesterolu. Kromě flavonoidů lze mezi jejími účinnými látkami objevit i kvercetin, saponiny a arenarinové komplexy. Díky svému účinku proti křečím se doporučuje i při trávicích problémech a pro své protizánětlivé vlastnosti se používá hlavně zevně v kosmetických přípravcích.
(Emblica Officinalis) Jedna z nejběžněji používaných léčivých rostlin. Přestože má léčivé účinky rostlina jako celek, nejčastěji se používají její plody. Kromě toho, že snižuje hladinu cukru v krvi a cholesterolu, má mimořádně vysoký obsah vitaminu C a díky svým antioxidantům se její účinek vyrovná účinku zeleného čaje. Výborně čistí krev a chrání cévy, jedna z jejich aktivních složek, minoxidil, upoutala na sebe pozornost vědeckého světa svým účinkem prodlužujícím život. Používá se v tradiční indické medicíně k léčbě a prevenci onemocnění krku, krvácení a kromě jiného bakteriálních, virových nebo plísňových infekcí.
(Ocimum tenuiflorum) Tato adaptogenní bylina je velmi často používána vnitřně i zevně na pomoc tělu v boji proti parazitům. Kromě antibakteriálních, antivirových a protiplísňových účinků je účinná i proti různým gastrointestinálním červům, a proto je preferovaná při léčbě infekcí v tropických zemích. Královna bylin, jak ji v Indii nazývají, však snižuje stres fyzického i psychického původu. Zlepšuje trávení a zvyšuje výkonnost. Moderní výzkum také ukázal, že má mnoho pozitivních vlastností, včetně hypertenze, hyperinzulinémie, inzulinové rezistence a vysokého cholesterolu.
(Syzygium aromaticum) I když je hřebíček obecně známý jako koření, má vynikající vlastnosti i jako léčivá rostlina: díky svým protizánětlivým, baktericidním, antivirovým a fungicidním, analgetickým, antispasmodickým, protizánětlivým a trávení podporujícím účinkům má mimořádně různorodé použití. Jeho olej příjemné vůně se používá také v rámci aromaterapie, v případě revmatismu a artritidy, ale dá se použít i při bolestech zubů a zápachu z úst.
(Terminalia Chebula) Jedna ze základních léčivých rostlin ajurvédské léčby. Tibeťané ji nazývají královnou léků, protože očistí od toxických látek a podporuje vývoj zdravých tkání a léčbu organismu. Je mimořádně oblíbená díky účinkům, které fungují proti nadměrné plynatosti, podporují trávení, zastavují krvácení a zmírňují vznik vředů a průjem. Stejně tak zmírňuje bolest na hrudníku, snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu. V poslední době se opět stala středem pozornosti výzkumu kvůli silnému antivirovému účinku.
(Rumex Acetosa) Tato oblíbená kuchyňská rostlina má i léčivé účinky! Díky svému analgetickému, protizánětlivému a antibakteriálnímu účinku se používá většinou při onemocněních horních cest dýchacích, ale díky vysokému obsahu antioxidantů a minerálních látek působí příznivě na celý organismus. Zároveň je účinný jako podpora trávení, na snížení hladiny cukru v krvi a cholesterolu.
Sladidlo na přírodní bázi, které je účinné proti zubnímu kazu, dále jsou známé také jeho antibakteriální účinky.
(Mentha piperita) Listy máty peprné obsahují esenciální oleje (mentol, menton, mentofuran), třísloviny a flavonoidy. Už dlouho je známé, že podporuje trávení a zlepšuje chuť k jídlu. Máta se používá při žaludečních, žlučových a střevních potížích. Máta snižuje pocit nevolnosti, je osvědčená jako lék proti nadýmání, křečím, uklidňuje nervy, snižuje bolesti hlavy, má dezinfekční účinky, čistí krev, kromě toho má dobrý účinek také při léčbě onemocnění dýchacích cest. Máta se používá také na léčbu menstruačních poruch.
(Melissa officinalis) Listy meduňky lékařské obsahují esenciální oleje, třísloviny, flavonoidy a kyselinu kávovou. Účinné látky meduňky lékařské mají uklidňující a protivirový efekt. Meduňka lékařská má uklidňující působení na nervový systém a srdce a má uvolňující účinky proti křečím. Stimuluje trávení a často se používá při bolestech hlavy, nespavosti, poruchách spánku. Meduňku lékařskou se doporučuje používat zejména v případech zkaženého žaludku, při zvýšené žaludeční kyselině, nevolnosti či nadýmání. Jsou známé i další účinky meduňky lékařské, jako např. stimulační účinek při pocení, při větrech a rovněž stimulační účinek žlučových funkcí.
(Frangula alnus) K léčbě se v první řadě využívá kůra krušiny olšové, která má – ve formě čaje nebo extraktu – projímavé účinky. Často se přidává k čajovým směsím, které se užívají s cílem zlepšení chuti k jídlu a na podporu trávení, dále na léčbu onemocnění žlučníku a jater. Přidává se také do čajových směsí proti obezitě a nadýmání. Dále se využívá při léčbě aterosklerózy, léčbě vysokého krevního tlaku a při menstruačních poruchách. Je známá také jako přípravek proti střevním parazitům.
(Silybum marianum) Účinnost ostropestřece mariánského je známá při léčbě onemocnění jater. Za své léčivé účinky vděčí především látce silymarin. Silymarin se nachází v semenech rostliny, zvyšuje a posiluje funkce jater tím, že zabraňuje úbytku látky glutation, produkované v játrech. Glutation je látkou nezbytnou pro detoxikaci organismu. Ostropestřec mariánský má antioxidační účinek proti škodlivým volným radikálům.
(Pimpinella anisum) Léčivá rostlina, která podporuje trávení, pomáhá při odkašlávání, má vynikající účinek proti nadýmání a snižuje plynatost. Má cílené účinky při některých gynekologických onemocněních a onemocněních mužských pohlavních orgánů.
(Cinnamomum verum) Působením skořice se rychleji vytratí nadýmání, dále může být skořice účinná jako pomoc při nevolnostech, anebo při jakýchkoliv jiných žaludečních potížích. Skořice smíchaná s medem může mít příznivý účinek také při prevenci žaludečních vředů, proto rozhodně stojí za vyzkoušení.
(Zingiber officinale) Díky svým vlastnostem má přímý vliv na fungování žaludku a střevního traktu – při křečích a nadýmání. Účinná látka rostliny se nachází v části kořene, který obsahuje esenciální oleje. Tyto oleje snižují dráždění sliznice. Má protizánětlivé účinky, což lze vynikajícím způsobem využít v případech nachlazení a bronchitidy. O zázvoru je všeobecně známo, že má vynikající účinek na zmírnění zažívacích potíží, ale může byť nápomocný i při nevolnostech. Je dobrým stimulantem trávení a zvyšuje chuť do jídla.
(Linum usitatissimum) Hlavní účinné látky lnu setého zmírňují příznaky onemocnění střev, žaludku a cukrovky. Lněné semínko (Lini semen) se zalije vlažnou vodou, čímž se vytvoří lněný sliz, který je účinný při problémech se střevy a žaludkem. Po vylisování lněného oleje zůstane zbytková hmota, která má vynikající účinky proti zánětům.
(Matricaria recutita) O heřmánku pravém se mluví také jako o bylině „vhodné na všechno“. Primární oblastí použití je trávicí soustava. V trávicím traktu se nejlépe zužitkují jeho protizánětlivé, protikřečové a antiseptické účinky na střeva. Pomáhá při nadýmání, průjmu, vyrážkách, žaludečních problémech a zánětu žaludku, dále při poruchách menstruace a jiných onemocnění dolní části těla, proti nespavosti, zánětu nadvarlat, při horečce, bolestech zubů a ošetřování ran. Heřmánek pravý ulehčuje vyprazdňování, aniž by způsoboval průjem.
(Rosa canina) Lidé již ve starověku znali její léčivé účinky, zejména proti chřadnutí těla. Vysoký obsah vitamínu C zvyšuje obranyschopnost organismu, obsahuje flavonoidy, které mají protizánětlivé a antibiotické účinky na posílení imunity.
(Citrus sinensis) Pomeranč obsahuje flavonoidy, vitamíny a antioxidanty. Díky řadě prospěšných látek má protizánětlivé, antibiotické účinky.